איזה פיצוי כספי מגיע לעובד שהופסקה העסקתו?

עובד שפוטר זכאי לקבל פיצוי כספי וחשוב שימצה את זכויותיו

עזיבת מקום עבודה שלא מרצונכם היא אחת מהחוויות הפחות נעימות שיש בעולם התעסוקה. אם קיבלתם הודעת פיטורים, חשוב שתכירו את כל הזכויות המגיעות לכם ותלמדו כיצד למצות אותם כחוק באופן מקסימלי. בין היתר, ייתכן שמגיע לכם פיצוי כספי שאולי אינכם מודעים לו, אשר יכול לתת לכם דחיפה לא קטנה בהיבט הכלכלי ולאפשר לכם להתחיל את התקופה החדשה בחייכם ברווחה פיננסית. הבקיאות בנושא תעניק לכם יכולת להתנהל בחכמה בתקופה לא פשוטה זו, גם כאשר תאלצו להתעמת עם המנהלים שלכם בכל הנוגע למיצוי זכויות העובד המגיעות לכם.

מדוע לעובדים שפוטרו מגיע פיצוי כספי?

במקרים רבים חשוב להבין שמלבד פיצויי פיטורין שמהווים זכות מוכרת ומובנת מאליה, המגיעה לאנשים שפוטרו, ישנן זכויות נוספות ובמיוחד למי שסיים תקופת העסקה ארוכה של שנים מספר. סיום של יחסי עובד ומעביד מהווים ציון דרך בחייו התעסוקתיים של אדם, במיוחד כאשר מדובר במקור פרנסה שהיה קבוע ויציב למשך שנים ארוכות. הפיצויים אמורים לסייע לו להתפרנס בתקופת הביניים עד שימצא עבודה חדשה, אך בנוסף חשוב ביותר לבדוק מהם הסכומים העומדים לרשותו בקופות גמל או מנהלים שנפתחו עבורו בתקופת עבודתו.

אילו זכויות נוספות כדאי לוודא שהעובד יקבל?

מעבר לסכומי הכסף של פיצויי הפיטורין המגיעים לעובד והמחושבים לפי כמות הזמן שעבד וגובה משכורתו, חשוב להבין כי ייתכן ויעמדו לטובתו גם ימי חופשה שלא ניצל והטבות אחרות. הן החישוב של דמי הפיצויים והן הכספים האחרים, חובה שיחושבו באופן המיטיב עם העובד והממצה את זכויותיו באופן מלא. ייעוץ מקצועי יכול לסייע מאוד בשלב זה, כמו גם מציאת כל המסמכים הנדרשים על מנת להוכיח את טענות העובד באשר להיקף הכספים המגיעים לו.

במידה ומנהליו לשעבר נוטרים לו טינה מסיבה זו או אחרת, מסרבים לפצותו באופן אוטומטי ואינם משתפים פעולה, למשל במקרה וירצה להוציא תלושי משכורת מחדש משנים קודמות – חשוב לפנות לגורם מוסמך ולהיוועץ בעורך דין לדיני עבודה, אשר יוכל ללוות אותו בהליך החוקי למיצוי הזכויות וכן לייצג אותו במשפט, במידה והדברים יגיעו לשם.

נושא המס וסיום העסקה

מעניין לדעת כי אחוזים רבים מהישראלים הזכאים להחזרי מס, אינם מממשים את הזכות הזו ולא ממהרים להגיש בקשה להחזר מס. בסיום העסקה, בין אם בוצעה ביוזמתו של העובד ובין אם הוא פוטר, ייתכן מאוד כי יוכל לקבל החזרי מס – ניתן לבחון את הנושא עד שש שנים אחורה משנת המס שבה מוגשת הבקשה – ולכן חבל לוותר על הכסף, שעשוי להגיע לסכום נאה ביותר. גם במקרה זה, ייעוץ מקצועי וליווי בתהליך הבירוקרטי של קבל החזרי המס, נדרש לצורך מיצוי הפוטנציאל של עניין זה והחזרת הכספים המגיעים לעובד במלואם.

השארת תגובה