האם בעלי עסק קיים חייבים חנות מקוונת במקביל?

הפופולריות של הקניות ברשת הפכה ממגמה וסוג של טרנד שהחל לפני שנים ספורות, לדרך חיים של ממש אצל חלק ניכר מהאוכלוסייה, בעולם בכלל ובישראל בפרט. אם בעבר היה מדובר באופציית רכישה שאנשים בחרו בה רק בשל הנוחות, כיום חנויות וירטואליות הפכו להיות הבחירה הראשונה בקרב צרכנים רבים. האם המעבר הזה מחנות פיזית לחנות מקוונת הוא הכרחי ומה בעלי העסקים הוותיקים, אלו שעובדים כבר עשרות שנים, אמורים לעשות?

האם חנויות מקוונות באמת מגדילות מכירות?

אין בכלל ספק בעובדה כי חנות אינטרנטית מהווה בחירה צרכנית נבונה במקרים רבים. קהל היעד הראשוני של חנויות וירטואליות היה בתחילת הדרך מחולק לשניים:

  1. גולשים צעירים שנחשפו לאופציה של שופינג און ליין, אשר אפשרה להם להשיג מוצרים מיוחדים מחו"ל וכן מוצרים מחנויות שלא היו יכולים להגיע אליהם, גם בתוך ישראל.
  2. אנשים עם מוגבלות, אשר היכולת להזמין משלוח עד הבית חסכה מהם את הטרחה והמאמץ של הגעה לחנות הפיזית.

כיום, כאמור, מדובר בחלק בלתי נפרד מאורח החיים של כל קשת האוכלוסייה כאשר ממד הזמן תופס גם הוא חלק נכבד מתוך השיקולים של הצרכנים, באשר לבחירה האם להגיע עד לחנות ולבצע קנייה פיזית – או שלערוך את הקניות באמצעות חנויות וירטואליות בלחיצת כפתור. החיסכון בזמן הופך את היום ליעיל יותר, אנשים "מבזבזים" פחות שעות עבודה או שעות פנאי על משימות כמו קניות – בין אם זה סופרמרקט, בגדים או אביזרי נוי לבית – ומכאן שהם מעדיפים את האפשרות של רכישה ברשת על פני כל אופציה אחרת.

ההגדלה המשמעותית הזו של קהל היעד, כמובן שמגדילה מכירות כיוון שהיא במגמת עלייה עם כל שנה שעוברת. יתרה מכך, חנויות פיזיות שמקיימות פעילות של אי-קומרס במקביל, למעשה מייצרות לעצמן עוד אפיק הכנסה וכמובן שזה מתבטא ברווחים של העסק.

האם שופינג און ליין רלוונטי גם למנהלי עסקים וותיקים?

ישנה רתיעה מסוימת מכל עניין השופינג המקוון, אצל בעלי עסקים שצברו מוניטין של שנים בעזרת העסק הפיזי, כדוגמת מאפיות וותיקות שעברו מדור לדור או כל סוג אחר של ענף במשק שמתקיים מזה שנים. עם זאת, המציאות מוכיחה כי חנויות וירטואליות הן סוג של "מאסט" בעולם של ימינו וכי גם אנשים מבוגרים שרגילים לבצע רכישות סטנדרטיות במכולת ממול, ייתכן ויבחרו מדי פעם לערוך את הקניות באמצעות אתר האינטרנט של אותה החנות ולהזמין משלוח.

כאשר עסק וותיק מקים אתר, בין אם הוא מציע קניות מקוונות ובין אם לא – הוא מייצר דבר חשוב מאוד בתקופה כה טכנולוגית והוא – נוכחות דיגיטלית. כאשר ניתן למצוא את העסק גם בגוגל ולא רק מעבר לרחוב, הוא מקבל חשיפה רחבה הרבה יותר מאשר פרסומות פיזיות בשלטי חוצות. חשיפה כזאת בהחלט יכולה להביא להגדלה משמעותית של המכירות ולהגעה של לקוחות חדשים.

השארת תגובה