מגרש חקלאי למכירה

 

בישראל קיימים שני סוגים של אדמות: האדמות השייכות למנהל המקרקעין של ישראל והאדמות הפרטיות. אחוז האדמות הפרטיות עומד על 7 בלבד. נכון להיום, אדם המעוניין להרוויח מאדמה חקלאית, יכול להגיש בקשה לרכישת מגרש חקלאי למכירה ולבחור לאחר מכן אם להשקיע בו ולעבד אותו או למכור אותו לחקלאים אחרים. רכישת הקרקע לטווח הארוך היא בעלת פוטנציאל רווח גדול מאוד, אך ההשקעה בה עשויה לקחת זמן.

מגרש חקלאי למכירה – כל מה שצריך לדעת לפני שקונים את הקרקע

מעוניינים להשקיע בקרקע? לפני הרכישה יש צורך לוודא כמה פרטים נחוצים:

  • האם הקרקע מוגדרת כברת תכנון – כלומר, קרקע שמתכננים לבנות עליה מבנים שונים. כדאי לבדוק את התכנונים בתמ"א 35 או במנהל מקרקעי ישראל.
  • חשוב לוודא כי לא מדובר בקרקעות מנהל, אלא בקרקעות פרטיות בלבד.
  • אם אתם מחפשים קרקעות מופשרות עתידיות, לרוב אלה הקרקעות הממוקמות ברצף בנייה עירוני או בשוליו של יישוב קיים. כמו כן, קרקעות הנמצאות בקרבתן של תשתיות מתפתחות כלשהם, עתידות להית מופשרות במוקדם או במאוחר.
  • לא מומלץ לקנות קרקעות בסביבה שבה יש מזהמים חיצוניים כמו מפעלי תעשייה. מזהמים אלה פוגעים באיכותה של הקרקע. לקרקעות אלה אין סיכוי הפשרה, כך שעלול להיווצר מצב כי קניתם קרקע לחינם.
  • חשוב להימנע מלרכוש מגרש חקלאי למכירה באזורים המוגדרים כאזורי שימור – אתרים היסטוריים או שמורות טבע.

מבקרים בכל הוועדות

דברים חשובים נוספים שיש לעשות לפני רכישת מגרש חקלאי למכירה הוא לבקר בוועדות התכנון והבנייה המקומיות או לחלופין במשרדי מהנדסי הרשות. בדרך זו תוכלו לדעת אם מתכננים לבנות על הקרקע, ואילו תכנונים צפויים בזמן הקרוב. בוועדות לתכנון ובנייה אפשר גם לגלות אם הקרקע אינה מיועדת להפשרה כלל, מכיוון שהיא מיועדת למטרות אחרות כמו פארק, אזור מסחרי, שמורת טבע ועוד. מעבר לכך, לא תמיד מוכרחים להגיע פיזית לוועדות. אם אתם מעוניינים לבצע בירור ראשוני, תוכלו להתקשר ליו"ר הוועדה לתכנון ובנייה או למהנדס האחראי לתכנון העיר. הם שימחו לסייע לכם.

דברים נוספים שכדאי לדעת בעת רכישת מגרש חקלאי למכירה

דבר ראשון, בדיקת מגרש חקלאי המיועד להניב לכם רווחים בהמשך, היא בדיקה מתמשכת ואינה יכולה להיעשות בקלות דעת. קחו את הזמן ובדקו את הקרקע החקלאית שאתם עומדים לרכוש – מהו סוג הקרקע, איזו בעלות יש עליה. מומלץ לשאול את האנשים הגרים בסביבה הקרובה על טיבה של הקרקע. שנית, אף על פי שהקרקע החקלאית עשויה להניב רווחים רק בטווח הארוך, ניתן להתחיל עם עסק קטן של גינה אקולוגית קטנה לגידול ירקות אורגניים. פינת חמד שכזו עשויה להניב רווחים קטנים בתור התחלה. שלישית, לפני שאתם חושבים להשקיע בקרקע לצורך רכישת מגרש חקלאי למכירה, כדאי לבדוק את מצב השוק ואת המחירים שלו. כך תוכלו להיערך מראש לקראת הקנייה.

 

 

 

השארת תגובה